Chov Zakeřnic – Platymeris biguttata aneb. jak se překonávám.

C – Platymeris biguttata

Ke svým prvním zákeřnicím jsem došel letos na terrabazaru, upřímně jsem si je nikdy nechtěl koupit a bál jsem se jich, ale poslední dobou u mě platí pravidlo, že z čeho mám obavy to si pro jistotu pořídím abych se těchto obav zbavil. Pořídil jsem si trio 2 samce a jednu samici, umístil je do terárka 16vx16dx25h ale o tom až později.

Tento druh dravé ploštice je původem z Afriky kde žije téměř všude kde je vhodný sušší biotop s dostatkem úkrytů. Zákeřnice jsou velcí lovci, loví dvěma způsoby menší kořist loví tak že na ni mnohdy doslova skočí a zalehnou, přitom je polapí a přidrží předními končetinami a nabodnou bodavě sacím ustrojím, tím vpraví do těla jed a trávící látky, který natráví kořist ze vnitř. Větší kořit jako například pomalu lezoucí nymfy švábů přímo nabodnou a snaží se je udržet na místě nebo je táhnou někam do kouta, mnohdy se na tak velkou kořist sleze i více jedinců. Nymfy jsou schopné ulovit třeba i 2 většího švába než jsou sami, je však lepší poskytnout jim menší potravu a častěji než jednu velkou kořit najednou, nedochází pak k pojídání sourozenců.

Jak už jsem uvedl své zákeřnice a nyní i nymfy mám v teráriu 16vx16dx25h. Důležíte je velikost plativa nebo otvorů odvětrávání nebo nymfy L1 jsou hodně maličké.Zákeřnice nelezou po skle ;). Podklad tvoří kokosový substrát, původně jsem měl v teráriu kůru kameny a zasazenou tropickou květinu ale díky zalévaní, se v teráriu drželo moc vlhko a začínaly rychle plesnivět mrtvolky švábů. Dnes už mám v teráriu jen suchá substrát a korkovou kůru s mnoha škvírami plus jako hygienický přídavný ukryt kvůli nymfám ruličky od toaletního papíru. Je to výhoda v tom že jde zhruba odhadnout počet a velikost nymf, lze je s ruličkou lépe odchytit než je vytřepávat ze záhybu kůry a riskovat nepříjemné bodnutí (malá šance). V teráriu by mělo, být sucho jen občas porosím, a to hlavně v době kdy se mají líhnout nymfy (tzv. vím, že samice už trousí vajíčka tak mírně zvýším vlhkost asi na 40%) jinak je vlhkost opravdu zbytečná, dospělce jsem neviděl nikdy pít z misky, podle mě jim stačí tekutiny z potravy.

Ideální velikost větrací mřížky,ted nic neuteče :D 

Krmím  pravidelně obden malými nymfami různého hmyzu a to hlavně kvůli nymfám které potřebují častěji potravu a dospělcům aby nežraly potomky, jinak mám v teráriu asi 12 ks dospělých švábů šedých kteří se nepravidelně rozmnožují a poskytují tak zákeřnicím potravu. V budoucnu budu zákeřnice mít v plast.boxu společně s kolonií švábů šedých a budu se starat pouze o hygienu. 

Jako potrava lze tedy použít každý hmyz vhodné velikosti, všem musí být dostatečně výživný, takže například švábům nebo cvrčkům den před zkrmením natrhat zelené krmení nebo nějaké ovoce, granule pro kočky.

Rozmnožování:

Samice klade po páření velké množství vajec (myslím že kolem 60) z nich se líhnou dospělcům podobné nymfy (proměna nedokonalá).

Nymfa

Manipulace !!!! :

Choulostivím tématem je potenciální možnost bodnutí zákeřnicí nebo potřísnění sekretem na dálku. Mě osobně se to stalo jen jednou a to jsem omylem přimáčkl zákeřnici rukou v terárku pro čištění. Obecně jsou ale odchovaní jedinci zvyklí na manipulaci a nijak se nebrávání ale nikdy bych je nevzal do holé ruky :D, malé nymfy jsou o dost rychlejší než dospělí ale nemají takovou tendenci bodat,spíš utéct ,uvádí se že také dokážou tekutinu vystřelit na dálku proto pokud budete manipulovat s větším množstvím zákeřnic, doporučuju dát si ochranné brýle.

Anketa

Líbí se vám stránka ?

Ano 71 74%
Ne 25 26%

Celkový počet hlasů: 96

Anketa

Máte doma zvířátko ?

Ano 77 79%
Ne 14 14%

Celkový počet hlasů: 98