Kobilka listožravá Stilpnochlora couloniana

 

Kobilka listožravá Stilpnochlora couloniana

A máme tu první článek,pořád není moc času na psaní a když už je tak  stejně dělám něco jiného :D

Před 7 měsíci jsem si na Živé Exotice pořídil 2 páry této nádherné kobylky. Tento druh jsem, viděl v článku časopisu Fauna a strašně jsem se pro něj nadchnul (jako pro řadu dalších druhů). Přiznávám že, jsme kobylky koupil trochu nad jejich obvyklou cenou (kterou jsem v té době neznal,kvůli nedostupnosti druhu), ale přece jenom jednalo se o 4 jedince na celé burze, domů jsme si tedy vezl 2 samečky a 2 samičky.

Po drkotavé cestě tramvají a Autobusem jsme se prvně stavovaly u přítelkyně doma, jelikož její živý náklad z burzy bal poněkud choulostivější. Kobylky byly na dobu asi 2 hodin v menším teráriu pro sklípkany. Terárium jsem ihned vydatně porosil a s větví maliníku. Kobylky okamžitě ukázaly, jakou rychlostí umí žrát a hlavně že každodenní rosení nebude na škodu, protože začaly olizovat kapky z listů jako divé.

Jejich stálím domovem se stalo terárium 32x25x25. Kobylky měli chvíli problém protože, byly dosti plaché a začaly při skoku narážet na stěnách. Později se zklidnily a dnes se již se v klidu nechají i vytáhnout. Předem upozorňuji, že oboje pohlaví a to hlavně samci jsou schopni dlouhých skoků, při kterém si pomáhají křídly. Sám jsem několikrát byl svědkem “letu“ který byl dlouhý i 3metry.

10361443_976174889061075_2243975009270683294_n.jpg

Foto: Matka s nymfou ve 3 svleku.

 

Popis:

Kobylka lidožravá připomíná na první pohled list. Tyto mimikry ji mají chránit před útokem predátorů, toto maskování podporuje ještě houpavou chůzí a sekavými pohyby. Pohlaví se dá rozeznat poměrně jednoduše a to už i u nymf posledních instantů,rozeznávacím znakem je samiččino kladélko. Velikostně se pohybují kolem 7cm ale měl jsem samici, která měla skoro 10cm. Tělo je zploštělé s výraznou záhlavní částí. Nožky mají drobné trny, a jsou zakončeny háčky a drobnými lamelami.

10532776_976175022394395_8115847785519279836_n.jpg

Tento druh pochází z Oblasti Floridy a několika ostrovů v Karibiku (Kuba,Jamajka atd.) Zde obývá lesnaté a křovinaté lokality.

Potrava a Chov: 

V zajetí jsem své kobylky přes zimu krmil výhradně ostružiníkem, s příchodem jara se nabídka rozšířila a já mohl nabídnout listy pampelišek, růže a břízy. S pravidelným postřikováním ráno a večer neboť hlavně nymfy hodně pijí. Je dobré jim poskytnout možnost se denně slunit takže terárko či strašník umístěte někam k oknu kde svítí slunce aspoň 2 hodinky,ale pozor na letní pařáky ! Terárium by mělo být vzdušné a obsahovat dostatek míst ke svlékání v případě že chováte nedospělé kusy. Kobylky jsou neagresivní a můžou se chovat společně se strašilkami,zlatohlávky,mnohonožkami a jiným neagresivním druhem. Ovšem pozor na okusování pro nedostatku potravy, zvláště teší trpilky mohou kobylky poranit. Já momentálně chovám vykladenou samici a samce po páření na dožití v terárku 32x25x25 společně s 4ks  Diapherodes gigantea PSG260 a není problém. Jen u nymf by strašilky mohli kobylky shodit a dojít tak k úhynu. Dospělci zakoupení před 7 měsíci na burze stále žijí  jen jedna samice byla po první snůšce chvíli malátná a tak jsem ji radši zkrmil aby se netrápila přikládám to tomu  že mohla být už starší než druhů a chovatel mi prodal staré zvíře. Kobylky by se měli dožít 8 až 10 měsíců.  Vývoj nymf trvá asi 6 měsíců, záleží na teplotě, obecně se kobylkám daří při 22 stupních , s možností se nahřát sluněním u nymf třeba i slabá žárovka ale jde to i bez ní. Já je mám u okan na teráriu které nahřívá vzduch i terárka, voda z rozprašovače se pomalu vypařuje a udržeuje vlhkost tak 80%.

Foto: vhodné terárium pro pár.

Další zajímavosti :

Kromě maskovaného zbarvení a tvaru listu,houpavého pohybu,a útěku skokem má kobylka ještě jednu zajímavou obranu a to kopání, ano tento drobeček dokáže celkem překvapivě silně kopnout,nebojte se vám to nic neudělá max. se leknete a pak zasmějete,tato obrana bude pravděpodobně v případě, že kobylku již predátor chytil,kobylka se snaží nožkou zasáhnout oko (u ptáků) nebo pokud se jedná třeba o pavouka tak ho odkopnout z větve. Další je autotomie tzv. odlomení části těla, tohle se mě stalo u nymf, které jsou dosti živé a a skáčou jako o život, při neopatrné manipulaci jsem nymfu chytil za zadní nohy a jednu z nich odhodila.Samic slabě stridulují ale tento zvuk není nijak rušiví , dám mám kobylky v místnosti kde spím a nikdy mě to nevzbudilo. Samec striduluje pár minut po příchodu tmy (takže i třeba když zhasnete světlo), nejvíckrát jsme ho slyšel 11xkrát po sobě a pak byl klid (je možné že se oba samci střídaly) většinou tak 6x a konec. Zní to jako krátké Ssss Ssss.

11174893_388601634680360_3847061464016682894_n.jpg

Foto: Nymfy před dospěním. Samice na levo, v pravo samec. Foto Karolína Hamzová.

Anketa

Líbí se vám stránka ?

Ano 71 74%
Ne 25 26%

Celkový počet hlasů: 96

Anketa

Máte doma zvířátko ?

Ano 77 79%
Ne 14 14%

Celkový počet hlasů: 98